İzmir Fizyoterapi

İzmir fizyoterapi merkezi arayışına profesyonel fizyoterapi uygulamalarımız ve profesyonel yapımız ile karşılık veriyoruz. Fiziksel olarak tamamen veya kısmen hareket kabiliyetini yitirmiş vücut uzuvlarına hareket kabiliyetini geri kazandırmak için gerçekleştirdiğimiz fizyoterapi desteğimizden yararlanabilirsiniz.

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi bireyin yaşam süreci boyunca maksimum hareket kabiliyetini korumaktan sorumlu olan sağlık dalı olarak ifade edebileceğimiz bir alandır. Dünya Fizik Konfederasyonu’na göre, fiziksel kabiliyetleri geliştirmek ve yenilemekten sorumlu olan sağlık dalı da fizyoterapidir.

Kas ve iskelet sisteminde oluşan bozuklukların giderilmesi, doğuştan gelen veya sonradan ortaya çıkan kısıtlı hareket kabiliyeti probleminin giderilmesi, kısmi sorunlar ile açığa çıkan ağrıların dindirilmesi için fizyoterapiden yararlanılmaktadır. Bu yanları ile öne çıkan tedavi şekli belirli özel egzersizleri size doğru şekilde uygulatabilmemizi ve bu kapsamda hayat şartlarınız daha kaliteli hale getirerek fiziksel gücü size geri kazandırabilmemizi sağlar.

Kuvvetinizin, hareketlerinizin, genel fiziksel gücünüzün korunması için fizyoterapi uygulamalarını gerçekleştiririz. Bu kapsamda özel fiziksel hareketleri size uygulattırarak, hareket kabiliyetinizi geri kazandırmayı hedefleriz.

Fizyoterapi Ne İşe Yarar?

Fizyoterapinin işlevi hakkında geniş kapsamlı bilgileri şu şekilde sıralarız:

  • Tam felç geçiren vücudun hareket ettirilemeyen belli bir bölgesinde, eklem kontraktörü gelişimini önlemek için pasif egzersizleri uygulamaya imkan sağlar.
  • Kısmı felç geçirmeniz halinde hareket kabiliyetinizi size geri kazandırabilmemizi sağlar.
  • Omurilik yaralanmalarına bağlı açığa çıkan felç durumlarında kuvvet kaybını giderebilmemize imkan sağlar.
  • Fizyoterapi çalışmaları, sinir sistemini tutan hastalıklara bağlı olarak gelişen ağrıyı hafifletebilmemize olanak sağlar.
  • Romatoid artrit, osteoporoz, dejenaratif eklem ağrısı gibi problemlerde ağrılarınız azaltabilmemiz için uygun fiziksel hareketleri size gösterebilmemizi sağlar.
  • Günümüzde strese bağlı olarak oluşan ve kadınlarda daha çok karşılaştığımız fibromiyalji ağrı sendromuna müdahale edebilmemize imkan tanır.
  • Fiziksel kuvvet yetersizliği ile yaşadığınız sorunları geride bırakmanıza yardımcı olup, hayat standartlarınızı iyileştirir.
  • Boyun kaslarınızdaki problemler ile gündeme gelen kısıtlı hareket kabiliyetini fizyoterapi uygulamaları ile tedavi ederiz.
  • İzmir fizyoterapi merkezleri arasında uyguladığımız başarılı tedavilerde, boyun kaslarındaki bu problemlerin yarattığı ağrılar için aynı tekniklerden yararlanırız.

Fizyoterapi Çeşitleri Nelerdir?

Fizyoterapi türleri egzersiz, termoterapi, manuel terapi, fototerapi, hidroterapi mekanoterapi şeklinde ele aldığımız çeşitlerdir. Tümü size fiziksel kabiliyetlerinizi geri kazandırmak amacı ile uyguladığımız farklı teknikleri ve özel hareketleri içerirler. Bir kısmında ise fizyoterapi kapsamında teknolojik uygulamalardan destek alarak en etkili tedaviyi gerçekleştiririz.

Fizyoterapide Egzersizler

Fizyoterapi egzersizi en sık kullandığımız, kas ve iskelet sistemini güçlendirmeyi amaçlayan fizyoterapi uygulamasıdır. Felç geçiren hastalarda çalışmayan uzuvlara hareket kabiliyetini geri kazandırmak için egzersiz hareketlerinden yararlanırız. Total hareket kaybı varsa kontraktür gelişmesini engellemek için bu egzersizleri sizlere uygulatmamız önem taşır.

Çeşitli sinirsel hastalıklarda ve kas hastalıklarında, kas dokusu zayıflığında dokuları kuvvetlendirmek amacı ile egzersizlerden yararlanılır. Tedavi programımız kapsamında ise kas gurupları manuel veya egzersiz aletleri yardımı ile çalıştırılmaktadır. Duruş bozukluğuna bağlı ağrıların giderilmesi içinde kasları kuvvetlendirici özel egzersizleri ile sorunları gideririz.

Fizyoterapide Termoterapi

Fizyoterapide termoterapi, ısı ile tedavi anlamına gelen bir terimdir. Fizik tedavi uygulamalarımızda sık kullanılan yöntemler arasında yer alır. Özellikle ağrılı bölgelerde, derin ısı uygulamaları ile ağrıları kontrol altına alabilmemizi sağlar. Derin ısı uygulamalarını ise sıcak su, yüksek frekanslı özel akım, termal paket, parafin banyosu gibi farklı teknikler ile problemli bölgeye ulaştırırız.

Fizyoterapide Manuel Yöntem

Fizyoterapide manuel terapi, masa ile oldukça benzer uygulamaları barındıran bir yöntemdir. Herhangi bir alet, ısı veya ışın kaynağı olmadan direk olarak el kullanımı üzerinden uyguladığımız bir tedavi seçeneğidir. Manuel terapi ile ağrılarınız dindirmek, dolaşım hızını desteklemek mümkündür. Kas spazmınızı kontrol etmek içinde manuel terapiden yararlanırız.

Fizyoterapide Hidrotepapi

Fizyoterapide hidroterapi, su ile yaptığımız fizyoterapi yöntemidir. Suyun iyileştirici etkisini bu kapsamda kullanırız. Sıcak su küveti ve kontrast banyo uygulamalarını gerçekleştirdiğimiz hidroteparpide, hem fiziksel kabiliyetlerin geri kazanılması için hem de ağrıların geçmesi için tedavi gerçekleştiririz.

Girdap banyoları ve suyun hem ısı hem de hidrostatik basınç uyarısından yararlandığımız fizyoterapi çeşidimiz hidroterapi, hareket kabiliyetini kısmen kaybeden uzuvların sağlıklı şekilde hareketlerini geri kazanabilmelerine yardımcı olur. İzmir fizyoterapi merkezleri arasında başarı şekilde uyguladığımız hidroterapi ardından sağlıklı bir şekilde uzuvlarınızı hareket ettirebilirken, ağrılara yönelik hislerden de uzaklaşırsınız. Siz de fizyoterapi desteği almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.